Na medzinárodnej súťaži MUVINA 2008 budú hodnotiť 550 druhov vín

03.06.2008 Prešov

Prešov 3. júna (TASR) – Na 13. ročníku medzinárodnej vinárskej súťaže MUVINA 2008 v Prešove bude medzinárodná porota posudzovať kvalitu produkcie vinárskych oblastí zo 14 krajín sveta.
Podujatie v dňoch 12. - 14. júna tradične organizuje Múzeum vín v Prešove pod patronátom Medzinárodnej organizácie pre vinič a víno (OIV) so sídlom v Paríži.
\"Aj v tomto roku bude odborná porota posudzovať kolekciu skvostov zo svetových viníc od Južnej Ameriky cez celú Európu po všetky moderné výroby vína Slovenska, Moravy a Čiech. Očakávame, že do súťaže prihlásia vinári viac ako 550 druhov vín, \" uviedol pre TASR riaditeľ Múzea vín v Prešove Dušan Hažír. Do súťaže v piatich klasických kategóriách zaslali svoje vzorky okrem našich zástupcov výrobcovia vína z Argentíny, Uruguaja, Čile, Nemecka, Španielska, Belgicka, Francúzska, Maďarska, Slovinska, Talianska, Čiech a ďalších krajín.
Kvalitu vín bude posudzovať porota zložená z degustátorov z celej Európy, tak ako si to vyžadujú pravidlá súťaží, ktoré sú organizované v rámci OIV. Jej predsedom bude aj v tomto roku prof. Fedor Malík z Chemickotechnologickej fakulty v Bratislave. Na priebeh súťaže bude dozerať delegát OIV Leonardo Montemiglio z Ríma.
Samotné hodnotenie kvality vín sa uskutoční 12. a 13. júna v prešovskom hoteli Senátor. Organizátori pripravili na štvrtok 12. júna slávnostný večer s kultúrnym programom, ktorý doplní koncert skupiny Žobráci. \"V rámci večera sa uskutoční aj finále 6. ročníka súťaže Kráľovná vín Slovenska. Do súťaže sa prihlásilo 14 študentiek stredných a vysokých škôl, ktoré budú súperiť v netradičných disciplínach. Musia zvládnuť odborný test, základné znalosti degustácie vína, ale aj sekanie šampanského či ťahanie vína heverom, \" dodáva Hažír.
Na 16. a 17. júna pripravili organizátori vinárskeho podujatia pre návštevníkov Múzea vín verejnú ochutnávku, na ktorej bude môcť kvalitu jednotlivých produktov zo Slovenska a zahraničia hodnotiť aj laická verejnosť.
Slávnostné vyhodnotenie medzinárodnej vinárskej súťaže MUVINA 2008, na ktorom si víťazi jednotlivých kategórií preberú zlaté a strieborné medaily, sa uskutoční v Prešove 12. septembra 2008.
 

Vyberte región

mark